Duben

28.04.2017 11:19

   Vítejte na této stránce, všichni příznivci misie! Přinášíme novinky za poslední měsíc a nabídky na ty příští, které teprve přijdou 8-)

   Takže jelikož čekáme miminko a procházíme náročným procesem přechodu ze života v karavanu do bytu, opět nám to tentokrát „pozřelo“ mnoho času a energie (postupně zjišťujeme, co je třeba dokoupit, pořídit, instalovat v bytě, kam umístit všelijaké novinky (které jsem dosud v životě neviděl 8-) a které bude brzy děťátko potřebovat, atd.), přesto jsme si našli dostatek času jak na misii, tak i na učedníky.

   Např. nakupování je vhodný čas na misii, tím, jak něco konkrétního hledáme, můžeme projít různé tržnice, vietnamské a čínské obchody a spojíme dvě přirozené věci: 1. je přirozené, že potřebujete něco koupit a za 2. je přirozené, že šíříte Evangelium Ježíše Krista, když Vás o to požádal (Mk.16:15 8-) -Tedy je to psáno i ve Vaší Bibli, ne? 8-) Na druhou stranu, někdy se nám těžce jde do těchto obchodních center, když zrovna nic nepotřebujeme 8-( Nákup je zkrátka vhodnou příležitostí k seznámení, navázání kontaktu, k započetí rozhovoru, předání evangelizační brožurky, atd.

   Co se týče „učedníků“, které jsem zmínil výše, také vysvětlím: Jsou to nejen lidé, kteří prožívají ve svém životě povolání k misii, ozvou se nám a potom se jim nějak blíže věnujeme, bereme je na různé akce, přineseme informace ke konkrétním národnostním skupinám, zajistíme Evangelia v příslušném jazyce, atd., ale jsou to často také „obyčejní“ křesťané, kteří o misii nikdy nepřemýšleli, avšak najednou se nečekaně dostali do kontaktu s různými cizinci, např. na pracovišti, ve škole, nebo nějakou „náhodou“, nyní s nimi mají bližší kontakty a tak by jim rádi předali Evangelium, pozvali je více mezi sebe, na skupinku či do sboru nebo farnosti, nebo jim evangelizační materiály předali rádi na rozloučenou, pokud se třeba dotyční vracejí do vlasti. V takovém případě nás tito lidé vyhledají, např. na internetu, sjednáme si schůzku, zajedeme přímo k nim (proto ten karavan 8-) a opět se jim věnujeme, objasníme jim specifika konkrétních národností, se kterými se setkali, připravíme jim Evangelia, která budou potřebovat, či různé „školící“ materiály, které jim mohou pomoci. Jsme spolu dále v kontaktu a můžeme později analyzovat různé situace, do kterých se mohli dostat během náročné komunikace napříč odlišnými kulturami apod.

   Takže jak vidíte, chceme pečovat jak o nezasažené národy, tak o Ty, kteří se těmto snaží přiblížit. Můžeme konstatovat, že v prvních pár letech naší práce převažovali spíše „stálejší misionáři“, poslední dobou přibývá těch ze druhé skupiny, kterou jsem právě popsal. I to je pro nás důkazem, že se plní vize, kterou jsme kdysi dostali, a to „Obecná misie“, tedy, že misie přestává být něčím výlučně pro „odborníky“, ale že se přelije do širokých řad křesťanstva (laická misie).

   Takže teď víte, co jsme dělali celý měsíc, ještě nás čeká výjezd na Balkán, vyjíždíme poslední dubnovou sobotu. Pro Ty z Vás, kterým to nevyšlo, jsme vytvořili ještě jednu  nabídku výjezdu na květen. Další výjezdy se plánují zhruba na podzim, v létě budeme pečovat o malé miminko. 

   Jaké jsou další změny v naší službě? Zamýšlíme se nad dalším fungováním zásilkové služby z našeho katalogu, toto rozesílání jsme několik let dotovali ze sponzorských darů, v přání, aby se evangelizační materiály více šířily mezi křesťany a tím i mezi cílovou skupinu. Tím, že nám v poslední době poklesly sponzorské dary, hledáme způsob, jak nadále vést správu těchto materiálů. Nechci zde zacházet do detailů, ale asi budeme muset buď navýšit ceník, nebo  zrušit nabídku těchto materiálů, a zasílat je jen na vyžádání. Pokud jste ekonom a rozumíte těmto věcem, rádi bychom se s Vámi o této problematice poradili, zatím jsme to neměli moc „logisticky“ zpracované, spíše jsme vše v nadšení rozdávali všude možně. Každopádně, ať to dopadne jakkoli, jednu změnu musíme zavézt již nyní: Materiály Vám rádi zašleme poštou, ale už je nebudeme vozit osobně „do ruky“. Jednoduše: nemám obchodnického ducha, takže to často končí tím, že při příjemném rozhovoru nakonec nad balíkem mávnu rukou se slovy: „to je dobrý...“ Zkrátka neumím přijmout peníze do ruky. Tím nám ze služby uteče určitá částka, která později chybí, když materiály dojdou a zadáváme jejich dotisk v tiskárně. Materiály jsou primárně určeny k rozdávání cizincům, ne křesťanům, za nimiž často stojí ekonomické celky (sbory) se svým vlastním rozpočtem. I tyto zmíněné sbory by se měly učit uvolňovat jak finance na misijní účely, tak své členy k misijním aktivitám. Pár takových sborů, které to umí, známe, většinou máme bohužel opačnou zkušenost 8-(

   Zároveň na tomto místě děkujeme těm z Vás, kteří sponzorujete naší činnost, díky Vám můžeme nadále pokračovat ve službě, oslovovat cizince (kterých je nyní více než jindy), a rozdávat jim vytištěná Evangelia.

   S některými z Vás se těším na setkání během nadcházejících výjezdů, s ostatními nad dalšími řádky znovu za měsíc 8-)

                                                                                                                                               Jarda, Lucka a 8-)